Osoba z anankastycznym zaburzeniem osobowości na pierwszy rzut oka jest pełna zalet: ambitna, sumienna, punktualna, oszczędna i rozważna. Osoby te często normalnie funkcjonują w społeczeństwie i nie czują, by miały jakiekolwiek problemy. Jednak zaburzenie to jest nieadaptacyjnym, wzorcem nadmiernego perfekcjonizmu i potrzeby kontroli wpływającej na wszystkie obszary życia człowieka.
W kontaktach międzyludzkich osoby z tym zaburzeniem mogą się wydawać nieelastyczni, moralizujący, nastawieni protekcjonalnie, skrupulatni i drobiazgowi aż do przesady. Mogą wywierać silną presję na innych ludzi, by postępowali według ich przyzwyczajeń, bez świadomości i zrozumienia, jak ci reagują na ich naciski.
Ludzie cierpiący na zaburzenia osobowości o typie anankastycznym są skłonni do złości lub smutku w sytuacjach, nad którymi nie mogą przejąć kontroli nad swoim środowiskiem. Obejmuje to obszary zarówno fizyczne (np. mieszkanie), jak i relacyjne (np. związek).
Leczenie osobowości anankastycznej w głównej mierze opiera się na długoterminowej psychoterapii. Leczenie jest zwykle komplikowane przez sztywność pacjenta, upór i potrzebę kontroli, co może być frustrujące dla terapeutów. Niestety osoby z tego rodzaju zaburzeniami rzadko decydują się na psychoterapię, ponieważ uważają, że tak jak jest, jest dobrze, że tak być powinno i tak właśnie powinny się zachowywać.
Więcej nt. anankastycznego zaburzenie osobowości w audycji:
Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Sylwester Bębas to koncepcja kompleksowej pomocy dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym. Naszym celem jest wsparcie pacjentów, którzy w swoim życiu doświadczają trudności emocjonalnych, kryzysów, zaburzeń osobowości, lękowych, depresyjnych oraz mają trudności w nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.
Projekt strony internetowej Biznes HERO
© 2024. All Rights Reserved.