Syndrom FOMO

Syndrom FOMO

Na czym polega syndrom FOMO?

FOMO, oznacza lęk przed wypadnięciem z obiegu. To obawa, że coś istotnego nam umknie, kiedy nie będziemy online. Osoba borykająca się z syndromem FOMO odczuwa trudny do określenia lęk, który nasila się w wówczas, gdy przez dłuższy czas nie ma ona dostępu do Internetu. FOMO objawia się nie tylko częstym, nerwowym zerkaniem na telefon w celu sprawdzenia maili czy powiadomień w mediach społecznościowych, ale także realizacją potrzeby, by nieustannie dzielić się z innymi użytkownikami Internetu zdobytymi informacjami.

FOMO może doprowadzić do problemów z podejmowaniem decyzji, osobie z tą przypadłością ciągle wydaje się, że powinna być gdzieś indziej i robić coś innego, nie wie, na co powinna się zdecydować, co robić, jak spędzić czas. Bywa to bardzo uciążliwe. Poza tym FOMO sprawia też, że osoby te panicznie boją się bycia offline. Włączają wszystkie możliwe powiadomienia, a dzięki urządzeniom mobilnym ciągle mają rękę na pulsie.

Aby chronić się przed syndromem FOMO, należy przede wszystkim zachować umiar podczas korzystania z portali społecznościowych oraz dbać o dobre relacje z rówieśnikami i rodziną. Ważne jest również zbieranie pozytywnych doświadczeń w prawdziwym świecie, a nie tym online oraz nauka prawidłowego i produktywnego zarządzania własnym czasem.

Przeciwdziałanie FOMO nie powinno jednak ograniczać się wyłącznie do działań jednostki. W walkę z FOMO powinny zaangażować się także szkoła czy rodzice, tak aby uczyć dzieci od najmłodszych lat prawidłowego korzystania z Internetu, budowania zdrowego obrazu siebie oraz krytycznej analizy treści znajdowanych w Internecie.

Więcej nt. syndrom FOMO w audycji:

Udostępnij post: