Manipulacja

Manipulacja

Na czym polega manipulacja?

Manipulacja polega na wywieraniu wpływu na człowieka lub grupę ludzi w sposób, który ma doprowadzić do realizacji określonego celu manipulatora. Mimo że manipulacja jest uznawana za zachowanie nieetyczne, to jest nagminnie stosowana (np. w kontaktach o charakterze handlowym czy negocjacjach).

Do najbardziej powszechnych technik manipulacji zalicza się m.in.: kłamstwo, zaprzeczanie lub udawanie niewiedzy i niewinności, umniejszanie, wzbudzanie poczucia winy, wstydu czy strachu, uwodzenie, udawanie ofiary, odwracanie uwagi, unikanie, racjonalizacja, i wiele innych.

W obronie przed manipulacją pomaga: znajomość swoich praw, zdolność do stanowczego wyrażania własnych opinii, cierpliwość i niepodejmowanie decyzji pod wpływem chwili (dbanie o własny czas do namysłu), umiejętność stawiania granic i informowania o konsekwencjach ich przekroczenia, praca nad własnym rozwojem osobistym, dojrzałością psychiczną i emocjonalną.

Ważne jest nabycie umiejętności rozpoznawania i identyfikowania szkodliwych zachowań, które są kierowane do nas. Zwracanie uwagi na subtelne sygnały, które wysyła nasze ciało oraz monitorowanie swojego stanu samopoczucia. Kiedy jesteśmy uwikłani w grę manipulatora, warto zadbać o umiejętne wyznaczenie swoich granic. Stanowcze postawienie granicy ma na celu uchronić nas przed zranieniem i odebrać poczucie władzy nad nami drugiej osobie.

Więcej nt. manipulacji w audycji:

Udostępnij post: