Osoby z lękiem napadowym doświadczają powtarzających się wielokrotnych i nieoczekiwanych napadów paniki występują one przez co najmniej miesiąc oraz stale martwią się możliwością pojawienia się kolejnych napadów i ich ewentualnymi skutkami. Mogą też wykazywać zachowania powiązane z atakami (np. unikać wysiłku fizycznego albo nieznanych sytuacji). Napadem paniki określa się epizod niezwykle silnego lęku, rozpoczynający się nagle i osiągający maksimum po nie więcej niż 10 minutach.
Istotą tego zaburzenia są nagłe i nieprzewidywalne napady lęku, występujące bez związku z konkretną sytuacją. Pojawiają się one w okolicznościach, które nie stanowią obiektywnego zagrożenia. Podstawowe objawy zaburzenia z napadami lęku są związane właśnie z lękiem.
W celu minimalizowania napadów leku warto unikać stałego napięcia, starać się od czasu do czasu robić przerwy w codziennym funkcjonowaniu. Dobrym sposobem są na przykład ćwiczenia oddechowe, stopniowe rozluźnianie mięśni. Pomocne są regularne ćwiczenia, odpowiednia ilość snu, regularne spożywanie posiłków, ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie kofeiny, nikotyny, alkoholu i innych używek.
Zespół lęku napadowego możemy obecnie skutecznie i względnie szybko leczyć. Najlepsze rezultaty zapewnia stosowanie farmakoterapii oraz psychoterapii, choć niekiedy wystarczające jest zastosowanie jednej z tych metod samodzielnie. W wyniku adekwatnego leczenia większość pacjentów doświadcza wyraźnej, poprawy.
Więcej nt. zespołu lęku napadowego w audycji:
Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Sylwester Bębas to koncepcja kompleksowej pomocy dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym. Naszym celem jest wsparcie pacjentów, którzy w swoim życiu doświadczają trudności emocjonalnych, kryzysów, zaburzeń osobowości, lękowych, depresyjnych oraz mają trudności w nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.
Projekt strony internetowej Biznes HERO
© 2024. All Rights Reserved.