Wśród zaburzeń osobowości, narcystyczne jest jednym z najbardziej znanych. Niejednokrotnie słyszymy bądź sami stwierdzamy: „ale z ciebie narcyz”. Pacjenci cierpiący na opisywane schorzenie, są „zakochani” głównie w sobie. Mają tendencję do poczucia wyższości i przekonania o swojej wyjątkowości, niepowtarzalności.
Tendencje narcystyczne jednej osoby w rodzinie mogą mieć wpływ na całą rodzinę. Często zdarza się, że dzieci narcyzów są maltretowane lub zaniedbane. Niektórzy badacze twierdzą, że członkowie rodziny przyjmują przewidywalne, stereotypowe role. Przykładowo osoba, która jest współmałżonkiem osoby z narcyzmem, bardzo często usprawiedliwia zachowanie narcyza. Takie osoby potrafią myśleć, że narcyz ma ważny powód, by zachowywać się tak, a nie inaczej.
Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń osobowości, za główną metodę leczenia przyjmuje się psychoterapię, ze szczególnym wskazaniem na terapię psychodynamiczną. Pomimo obrazu klinicznego mogącego sprzyjać sukcesom w życiu zawodowym i społecznym, osoby narcystyczne stanowią coraz większą część pacjentów podejmujących terapię. Powodem zgłaszania się do leczenia osób z tym zaburzeniem najczęściej jest depresja związana z utratą poczucia wielkości, brak sensu życiowego, problemy w utrzymywaniu związków oraz uzależnienia od substancji psychoaktywnych. W niektórych sytuacjach przede wszystkim przy współwystępujących zaburzeniach nastroju pomocna okazuje się również farmakoterapia prowadzona przez lekarza psychiatrę.
Więcej nt. narcystycznego zaburzenia osobowości w audycji:
Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Sylwester Bębas to koncepcja kompleksowej pomocy dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym. Naszym celem jest wsparcie pacjentów, którzy w swoim życiu doświadczają trudności emocjonalnych, kryzysów, zaburzeń osobowości, lękowych, depresyjnych oraz mają trudności w nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.
Projekt strony internetowej Biznes HERO
© 2024. All Rights Reserved.