Zaburzenia psychotyczne

Zaburzenia psychotyczne

Czym charakteryzują się zaburzenia psychotyczne?

Zaburzenia psychotyczne to grupa różnego rodzaju chorób psychicznych. Psychoza przybierać może bardzo różne postaci, dlatego nie jest ujmowana jako jedna, odrębna jednostka chorobowa, lecz funkcjonuje w kategoriach pojęcia zbiorczego. Obiektywnie rzecz biorąc, z punktu widzenia zewnętrznego obserwatora, psychoza nosi wszelkie znamiona głębokiego odrealnienia. Sam jednak pacjent swoich myśli, uczuć i doznań zmysłowych doświadcza niezwykle realistycznie, a przynajmniej takie ma subiektywne przeświadczenie.

Psychoza jest poważnym zaburzeniem psychicznym, której cechą szczególną jest wadliwy lub całkowicie zatracony kontakt z rzeczywistością. Psychozę charakteryzują urojenia i omamy, zaburzenie to wiąże się również z interpretowaniem i postrzeganiem rzeczywistości zupełnie inaczej, niż w przypadku osób zdrowych.

Grupy zaburzeń psychotycznych:
– psychozy endogenne spowodowane czynnikami wewnętrznymi to schizofrenia (w każdej postaci) i zaburzenia schizoafektywne, które stanowią połączenie objawów schizofrenii i zaburzeń afektywnych (takich jak depresja i mania).
– psychozy egzogenne spowodowane czynnikami zewnętrznymi) mogą pojawić się na skutek zatrucia (np. alkoholem, narkotykami lub dopalaczami), choroby (np. niedoczynności tarczycy), w wyniku uszkodzenia układu nerwowego (tzw. psychoza organiczna) i silnego stresu (tzw. psychoza reaktywna).

Pacjenci ze zdiagnozowaną przez specjalistę psychozą, powinni podjąć odpowiednie leczenie, które obecnie obejmuje: farmakoterapię, stosowanie leków przypisywanych przez lekarza psychiatrę, psychoterapię indywidualną czy grupową, psychoedukację pacjenta, rodziny, osób bliskich, wsparcie grup pomocowych, warsztaty terapii zajęciowych, kluby pacjenta.

Więcej nt. zaburzeń psychotycznych w audycji:

Udostępnij post: