Masochistyczne zaburzenie osobowości

Czym charakteryzuje się masochistyczne zaburzenie osobowości?

U pacjentów z osobowością masochistyczna dominuje: głębokie i nieświadome poczucie winy, złość, uraza, oburzenie. Postrzegają siebie jako osoby niesłusznie cierpiące, mające pecha, nie widzące przyczyny w samym sobie tylko w okolicznościach zewnętrznych. Ich poczucie siebie jawi się jako bezwartościowe, winne, godne odrzucenia są przekonane, że są skazane na złe traktowanie, odrzucenie, niedocenianie. Tacy pacjenci u psychoterapeuty i w życiu często demonstrują swoje cierpienie jako coś wyjątkowego, indywidualnego, jako coś dzięki czemu podnoszą swoje poczucie wartości. Podnoszą tym swoją samoocenę jako dzielne znoszenie przeciwności losu. Używają mechanizmu obronnego introjekcji, idealizacji oraz zwracania przeciwko sobie.
 
Życie człowieka z tym zaburzeniem pozbawione jest radości i poczucia szczęścia. Toczy się wokół zaangażowania w błędne koło wielkiego wysiłku i porażek. Tak, jakby osoba o charakterze masochistycznym żyła w nadziei, że w poradzi sobie z odwiecznym poczuciem winy (które równocześnie uznaje i przeciwko któremu się buntuje), a jej szlachetne poświęcenie znajdzie nagrodę. Pozornie przyjazna, nie ufa innym, ukrywa głęboki żal i nieujawniający się wprost gniew. Często w rozmowach pojawia się uskarżanie, osoby te nie proszą o pomoc. Bycie dzielnym i szlachetność staje się gorzkim powodem do dumy. Codzienność jest pełna cierpienia, umniejszania siebie i pogardy.
 
Osoby z osobowością masochistyczną często mają trudności w różnych aspektach swojego życia, takich jak relacje, praca, zdrowie i samoocena. Mogą także cierpieć na różne problemy psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe i zaburzenia odżywiania. Masochistyczne uwikłanie to pojęcie odnoszące się do sytuacji, w której osoba z osobowością masochistyczną utrzymuje negatywne relacje z innymi ludźmi, w których nieświadomie poszukuje bólu i cierpienia. Jest to swoiste uwikłanie, ponieważ osoba z osobowością masochistyczną jest często zdezorientowana, nie zdaje sobie sprawy z tego, że angażuje się w toksyczne i destrukcyjne relacje, i nie potrafi z nich łatwo wyjść.
 
Psychoterapia jest najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń osobowości. W trakcie procesu terapeutycznego pacjent może uzyskać wgląd i wiedzę na temat zaburzenia i tego, co przyczynia się do objawów, a także może mówić o myślach, uczuciach i zachowaniach. Psychoterapia może pomóc osobie zrozumieć wpływ zachowania na innych i nauczyć się radzić sobie z objawami oraz ograniczać zachowania powodujące problemy z funkcjonowaniem i relacjami. Psychoterapia masochistycznego zaburzenia osobowości pomaga w lepszym zrozumieniu trudności, z którymi zmaga się dana osoba, wpływa na poprawę jakości życia oraz prowadzi do zmiany nieadaptacyjnych schematów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
 
Więcej nt. masochistycznego zaburzenia osobowości w audycji:

Udostępnij post: